Wady i zalety lokat bankowych

Lokaty

Lokaty bankowe mają swoje wady i zalety, nie tylko ogólnie ale także w różnych bankach występują różne wady i różne zalety. Ponieważ każdy bank ma swoje warunki i wymagania, warto zwrócić uwagę nie tylko na samo oprocentowanie lokaty, szczególnie w przypadku lokat promocyjnych ale także na dodatkowe warunki.

Wady lokat bankowych.

Pierwszą najbardziej rzucającą się w oczy wadą lokat bankowych, w szczególności w przypadku małych kwot jest konieczność założenia konta w większości banków. Oczywiście nie była by to jakaś szczególna wada gdyby w większości banków posiadanie konta nie wiązało się z dodatkowymi kosztami i tak w przypadku niewielkiej lokaty możemy jeszcze dopłacić do całej inwestycji i to w całkiem sporym stosunku do zysków z oprocentowania. Jest to jedna z głównych przyczyn dla których naprawdę warto porządnie się zapoznać z regulaminem lokaty zanim w ogóle udamy się do banku. Taki regulamin najczęściej można znaleźć na stronie internetowej danego banku. Drugą wadą lokat bankowych, o której wielu ludzi nawet sobie nie zdają sprawy jest podatek. Podatki są wszechobecne i płacimy je już praktycznie przy każdej czynności. Oczywiście podatek od odsetek z lokat nie może być mniejszy niż podatek dochodowy więc jest to prawie jedna piąta całej kwoty. Podatek ten powszechnie znany jest jako podatek Belki. Trzecią wadą lokat bankowych i zapewne najbardziej znaną jest fakt zamrożenia środków. Oddajemy pieniądze do banku i przez określony czas nie możemy z nimi nic zrobić, jednakże jest to wada chyba każdej inwestycji i niewiele z tym można zrobić. Tutaj dodatkowo można zwrócić uwagę na to że przy likwidacji lokaty tracimy część oprocentowania. Czwartą dość sporą wadą lokat bankowych jest fakt niskiego oprocentowania, szczególnie ostatnio kiedy stopy procentowe zostały znacznie obniżone normalne lokaty oscylują w okolicach dwóch procent co nie jest najlepszym wynikiem. Oczywiście niskie oprocentowanie wiąże się dość mocno z jedną z największych zalet lokat bankowych. Piątą wadą lokat bakowych jest inflacja, ponieważ w większości przypadków lokat inflacja nie jest brana pod uwagę to w momencie kiedy inflacja przyspieszy klienci zamiast realnego zysku osiągną realną stratę. Wad lokat bankowych jest zapewne znacznie więcej jednak wymienione tutaj są najpowszechniejsze.

Zobacz także:  Lokaty bankowe krótkoterminowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zalety lokat bankowych

Lokaty bankowe oprócz wad mają także swoje zalety. Pierwszą i najważniejszą zaletą lokat bankowych jest bardzo niskie ryzyko. To właśnie dlatego bardzo wielu ludzi korzysta właśnie z lokat bankowych a nie z innych bardziej ryzykownych form oszczędzania. Zgodnie z jednym z ekonomicznych praw inwestycji czym niższe ryzyko tym niższy spodziewany zysk, jednakże tutaj zysk jest pewny i z góry określony. Drugą bardzo ważną zaletą lokat bankowych jest bezpieczeństwo, ponieważ lokaty zazwyczaj są zakładane, w bankach które są nadzorowane przez nadzór finansowy. Niestety często można spotkać także lokaty w para bankach, tutaj już oprocentowanie zazwyczaj jest znacznie wyższe ale i ryzyko już pewne jest ponieważ taki para bank może upaść i inwestor może stracić. Oczywiście lokaty para bankowe to nie to samo co lokaty bankowe. Trzecią zaletą lokat bankowych jest jasność określonych warunków umowy pomiędzy bankiem i klientem. Zawsze wszystko jest dokładnie opisane w regulaminie między innymi koszty zerwania umowy. Bank zawsze musi postępować zgodnie z punktami zawartymi w regulaminie dlatego też przed zakupem jakiegokolwiek produktu bakowego warto zapoznać się z regulaminem. Oczywiście zalet lokat bakowych jest znacznie więcej jednakże są one już mniej znaczące.