Wady i zalety lokat bankowych

Przed podęciem decyzji o założeniu lokaty bankowej warto dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na wybór odpowiedniej lokaty bankowej.

Pamiętajmy o tym, aby nie sugerować się tylko i wyłącznie reklamami gdyż nie ujawniają one żadnych wad, które mogłyby czasami dyskwalifikować dany produkt finansowy.

Konta oszczędnościowe

Z reguły w reklamach lokat bankowych podaje się przede wszystkim oprocentowanie dla najdłuższych okresów czasowych, a także dla najwyższych kwot, które musielibyśmy zdeponować. Często zachęceni wysokim oprocentowaniem decydujemy się kupić ten produkt lecz mocno się rozczarowujemy kiedy okazuje się, że konieczna jest wpłata wysokiej sumy aby uzyskać dane oprocentowanie.

Jakie najważniejsze czynniki wpływają na wybór odpowiedniej lokaty?

Lokaty bankowe to umowy pomiędzy bankiem, a klientem na mocy której klient deponuje swoje oszczędności dzięki czemu bank może rozporządzać tymi pieniędzmi w dowolny sposób, natomiast po upływie umowy bank jest zobowiązany do zwrócenia zdeponowanej sumy powiększonej o odsetki określone w umowie. Lokaty bankowe dzielimy na dwie grupy, lokaty terminowe, które zamrażają nasze pieniądze i nie możemy z nich korzystać oraz depozyty umożliwiające korzystanie z pieniędzy lecz cechują się one niskimi, a nawet znikomym oprocentowaniem.

Jak wybrać najlepszą dla nas lokatę bankową?

Wszyscy zdajemy obie sprawę z tego, że najważniejszą z cechą lokat bankowych jest ich oprocentowanie. Nie dajmy się jednak zwieść wielkim reklamom, mówiącym o dużym oprocentowaniu. Powinniśmy wziąć pod uwagę również inne oferty banków, także tych drobnych instytucji finansowych o niskim kapitale, które nie inwestują w reklamę. Często mniejsze banki oferują lepsze warunki na lokatach bankowych niż duże banki. Uwagę warto zwrócić też na to, czy oprocentowanie lokaty bankowej jest stałe czy też zmienia się. Ważna jest także kwestia kapitalizacji odsetek. Im częściej bank kapitalizuje odsetki tym większa ilość pracuje na całej lokacie bankowej.

Wady i zalety lokat bankowych – lokaty oszczędnościowe

Lokaty bankowe jak wszystkie inne produkty bankowe posiadają zarówno wady jak i zalety. Lokaty bankowe to bardzo popularne produkty finansowe, choć często uważa się, że Polacy nie potrafią oszczędzać.

Do zalet lokat bankowych możemy zaliczyć:

• W przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem nie musimy monitorować aktualnego stanu rynku oraz wszelkiego rodzaju innych czynników, wpływających na wartość lokaty.

Do wad lokat bankowych z pewnością zaliczymy:

• Brak możliwości posługiwania się zainwestowanymi pieniędzmi, skorzystać z tych pieniędzy będziemy mogli dopiero po określonym okresie czasu,

• Porównując lokaty z innym metodami inwestycji kapitału, lokaty wypadają blado pod względem osiąganego zysku, jednak wyróżniają się stu procentowym bezpieczeństwem zysku.

• Dużą zaletą jest również pewny zysk, składając pewną sumę na lokatę bankową jesteśmy pewni ile zarobimy na tej inwestycji,