Jeszcze kilka lat temu produkty bankowe dotyczące oszczędzania budziły w nas niepokój. Jedyną rzeczą na jaką odkładaliśmy pieniądze były książeczki mieszkaniowe, które w dzisiejszych czasach przeszły już do lamusa. Co zatem robimy dzisiaj z pieniędzmi, które nie są nam potrzebne na już? Bardzo często nie wiemy jak działają lokaty bankowe. Nie ma w tym nic aż tak skomplikowanego, czego nie da się dobrze zrozumieć. Oczywiście warto brać pod uwagę to, że każdy klient wymaga od tego produktu czegoś zupełnie innego. Zobaczmy zatem na co warto zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy dotyczącej lokaty bankowej. Nasze oszczędności na lokacie mogą zarobić od 100 złotych w górę. Wszystko zależy teraz od naszego wyboru. Zobaczmy dokładnie:
- na jaki czas jest wybrana przez nas lokata,
- jakie są warunki promocji lokaty,
- ile wynosi minimalna oraz maksymalna wpłata oszczędności,
- wysokość oprocentowania.
Oprocentowanie to nie koniec
Większość z nas skupia się na samym oprocentowaniu, które jednak nie jest najważniejsze. Dobra lokata to nie tylko oprocentowanie powyżej 4 procent. To również dogodne warunki, które pozwolą nam cokolwiek zarobić mimo wcześniejszego wypłacenia pieniędzy. Zdarzają się lokaty połączone z innymi produktami finansowymi, które są nieco bardziej ryzykowne. Wtedy część pieniędzy bezpiecznie działa z określonym przez bank oprocentowaniem, a druga część wykorzystywana jest do ryzykownych inwestycji dzięki którym możemy zyskać ale również stracić. Warto powiedzieć, że w tym wypadku stawka jest bardzo wysoka, a kwota która może być nasza jest znacznie wyższa niż kilkaset złotych rocznie. Jest to jednak ryzyko o którym jesteśmy informowani w placówce bankowej. Jeśli nasze oszczędności są duże, możemy część pieniędzy przeznaczyć właśnie na takie rozwiązanie.
Termin ostatecznością?
Na forach internetowych oraz w wielu innych miejscach mówi się, że lokata terminowa to produkt ściśle określony. Nie możemy wcześniej ani później wypłacić swoich pieniędzy. Jednak jest w tym ziarno nieprawdy. Bardzo wiele banków oraz instytucji finansowych proponuje lokaty dopasowane do klientów, którzy w każdej chwili mogą potrzebować swoich oszczędności. Oczywiście nie polega to na tym, że wypłacamy pieniądze a nasza lokata trwa sama z siebie do końca umowy i zarabia. Wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń banku. Na pewno znajdziemy oferty, które pozwolą nam po 4 miesiącach wypłacić swoje pieniądze wraz z zarobkiem, zamiast po ustalonych 6-ciu miesiącach jeśli będziemy mieć taką potrzebę.
Wielkie porównanie
Zanim zdecydujemy się na konkretną lokatę, warto dokonać analizy, porównania. Dzięki temu zobaczymy czym się różnią różne oferty banków. Porównywarki również znajdziemy bez problemu w internecie. Wystarczy tylko wpisać odpowiednią frazę. Zajmie nam to kilka minut, gdyż strony te przygotowane są bardzo dokładnie. Warto więc na nie zaglądać. Zacznijmy więc zarabiać na oszczędnościach.