Lokaty bankowe krótkoterminowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Lokaty

Lokaty mogą przybierać różną formę, mogą różnić się oprocentowaniem, ale także czasem na jakie są zakładane. Jeżeli chodzi o czas przez jaki nasze pieniądze mają znajdować się na lokacie możemy podzielić je na dwa rodzaje – krótkoterminowe oraz długoterminowe.

Lokaty krótkoterminowe

Czym charakteryzują się lokaty bankowe krótkoterminowe? Na pewno okresem przez jaki nasze pieniądze będą podlegać oprocentowaniu. Jak sama nazwa wskazuje umowa na lokatę krótkoterminową zawierana jest na stosunkowo krótki czas, zazwyczaj nie przekracza ona dwunastu miesięcy. Często oprocentowanie tego typu lokat jest zaskakująco wysokie, zwłaszcza w porównaniu do lokat zawieranych na dłuższy okres czasu, lecz nie zawsze tak się zdarza. Pierwszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę w przypadku tego typu lokat jest forma zastosowanego oprocentowania, mianowicie czy jest ono stałe czy zmienne. Jeżeli w grę wchodzi oprocentowanie zmienne, musimy wziąć pod uwagę iż kusząco wysokie oprocentowanie bardzo szybko spadnie, gdyż jest ono zależne od wielu innych czynników – między innymi od sytuacji finansowej banku czy też wysokości podatku, a także stopnia inflacji. Zdarza się, że banki mają w ofercie lokaty, w których pieniądze są zamrażane na czternaście, siedem dni, lub czasami nawet tylko na jedną noc. Taka oferta jest dobra dla osób, których sytuacja finansowa jest niepewna i sami dokładnie nie wiedzą, kiedy będą potrzebować skorzystać z zamrożonych środków.

Lokata odnawialna

Istnieje także coś takiego, jak lokata krótkoterminowa odnawialna, która to automatycznie przedłuża się, jeśli po jej zakończeniu nie podejmiemy powierzonych środków. Należy wziąć pod uwagę, że umowa na lokatę zawierana na tak krótki okres czasu nie przyniesie nam zbyt dużego zysku, zwłaszcza, jeśli wpłacimy na jej poczet niewielką sumę pieniędzy. Na plus lokaty krótkoterminowej przemawia fakt, iż w przypadku jej przedwczesnego zerwania traci się znacznie mniej odsetek niż w przypadku lokaty zawieranej na dłuższy okres czasu. Kary umowne w przypadku zerwania umowy powinny być w niej zawarte, jeżeli jednak nie potrafimy sami znaleźć informacji na ten temat należy dokładnie dopytać pracownika banku, w którym ową lokatę zakładamy.

Zobacz także:  Jak najlepiej ulokować 20 000 złotych.

Jak w każdym przypadku, kiedy chodzi o nasze pieniądze należy dokładnie przemyśleć zanim podejmie się decyzję o zainwestowaniu pieniędzy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko ogólną sytuację finansową, ale także nasze przyszłe plany, oczywistym jest, że nie można zaplanować dokładnie wszystkiego, ale podpisując umowę na lokatę wpłacone środki zamrożone mogą być przez bardzo długi czas.