Konsolidacja kredytów w praktyce.

Kredyty konsolidacyjne

Niestety rzeczywistość pokazuje, że bez kredytu niewiele osób może sobie pozwolić na spełnianie marzeń, a często i na normalne życie. Dlatego zadłużamy się w bankach i w instytucjach pozabankowych. W tych drugich znacznie częściej, bo przede wszystkim jest to sposób na szybką gotówkę z minimalną ilością formalności. Rozwiązaniem na wiele zobowiązań, ale tylko bankowych, jest kredyt konsolidacyjny. Nie możemy jednak skonsolidować pożyczek i kredytów z parabanków.

Co to jest konsolidacja?

Konsolidacja, czyli kredyt konsolidacyjny, polega na połączeniu w jedną ratę wszystkich posiadanych zobowiązań. Wówczas rata ta spłacana jest w banku z którym podpiszemy umowę, niekoniecznie musi to być bank w którym posiadaliśmy wcześniejsze zobowiązania. Dzięki konsolidacji kredytów możemy ujednolicić stopy procentowe, będziemy mieć jeden termin spłaty raty, a także dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, zmniejszymy wysokość miesięcznego zobowiązania. Oczywiście wydłużenie okresu kredytowania wiąże się z koniecznością spłaty większej ilości odsetek. W związku z tym zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy obliczyć, czy takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne.

Różne rodzaje konsolidacji.

W bankach natrafimy na kilka rodzajów kredytów konsolidacyjnych. Do najpopularniejszych zaliczamy: konsolidację pożyczek, kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych i konsolidację dla osób zadłużonych. Najczęściej wybierana jest konsolidacja kredytu hipotecznego. W tym przypadku banki oferują kredyt w wysokości 80 % wartości nieruchomości, a okres spłaty to nawet 25 lat. W trudnej sytuacji finansowej, jest to dobra propozycja na podratowanie domowego budżetu.

Co z kredytami z parabanków?

Niestety bank może skonsolidaować tylko kredyty zawarte w instytucjach bankowych. Dlatego wszelkie kredyty, pożyczki, chwilówki nie będą tu brane pod uwagę. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej instytucji finansowych, które dają możliwość konsolidacji zobowiązań z parabanków. Oczywiście przed podpisaniem takiej umowy bezwarunkowo należy się zapoznać z wszelkimi jej warunkami i kosztami kredytu.

Zobacz także:  Kredyt konsolidacyjny definicja i charakterystyka

Od czego zacząć starania o konsolidację?

Wydawać by się mogło, że kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla wszystkich osób zadłużonych i nie powinny one mieć kłopotu z jego otrzymaniem. W rzeczywistości jednak, jak w przypadku każdego kredytu, decydować będzie zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Przed wydaniem decyzji bank szczegółowo sprawdzi wysokość posiadanych zobowiązań i wszelkie informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej.