Ile można zyskać na lokacie?

Konta firmowe

Nie da się ukryć, że kiedy w ogóle przychodzi nam na myśl założenie lokaty, najważniejszy dla nas jest zysk. W końcu to największa zaleta lokowania wolnych środków na lokacie bankowej. Od czego ten zysk jest zależny?

Oprocentowanie a zysk

Zysk na lokacie zależny jest od wysokości oprocentowania. Oprocentowanie zależne jest często indywidualnie od oferty banku, aczkolwiek każda forma lokaty rządzi się swoimi prawami i to właśnie rodzaj lokaty często odpowiada za wysokość jej oprocentowania. Zdecydowanie wyżej oprocentowanymi lokatami są te zakładane na dłuższy okres czasu, ponieważ najzwyczajniej w świecie bank ma wtedy większy zysk. Dlaczego banki płacą nam za powierzenie im naszych pieniędzy? Środki z lokat długoterminowych bank wykorzystuje na różnego rodzaju operacje, na przykład na udzielenie kredytów. Podpisując umowę określamy czas w jakim będziemy nasze środki „wypożyczać” bankowi, musi on nam za to wypożyczenie zapłacić, więc oprocentowanie lokaty to nic innego, jak zapłata banku za możliwość dysponowania naszymi pieniędzmi przez określony wcześniej w umowie okres czasu.

W jakiej skali podawane jest oprocentowanie?

Oprocentowanie, które podają banki czy to w reklamach swojej oferty, czy też w rozmowie bezpośredniej z klientem jest oprocentowaniem nominalnym, podawanym w skali roku. Co znaczy, że oprocentowanie lokaty jest nominalne? Oznacza to, że nie uwzględnia ono części czynników na przykład inflacji, czy też podatków. Niestety oznacza to, że nie zarobimy przez ten rok tyle ile ono wynosi, a znacznie mniej. Nieważne ja jaki okres składamy w depozyt nasze środki, oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku, więc nie należy mnożyć powierzanych przez nas środków przez stawkę oprocentowania, jeżeli nasze pieniądze mają pracować tylko miesiąc, dwa, czy nawet pół roku. Banki w ofertach lokat stosują dwa rodzaje oprocentowania. Pierwsze z nich to oprocentowanie stałe, czyli takie, które pozostaje niezmienne przez cały okres trwania umowy. Są one stosowane zazwyczaj przy produktach krótkoterminowych, zazwyczaj do jednego roku, w tym przypadku możemy już na początku łatwo obliczyć, jaki z tej lokaty będziemy mieć zysk. Drugim rodzajem oprocentowania jest oprocentowane zmienne, które to stosowane jest w przypadku produktów długoterminowych. Stosując oprocentowanie zmienne bank zabezpiecza się przed zmianami na rynku finansowym, które w znacznej mierze oddziałują na koszty utrzymania kredytów czy też lokat bankowych. Dlatego właśnie takie oprocentowanie stosowane jest w produktach długoterminowych.

Zobacz także:  Sejf w domu vs lokaty bankowe