Z pewnością lokata progresywna to interesujące rozwiązanie, chociaż nie należy oznaczać ją jako jednoznaczny produkt oszczędnościowy. Definicja lokaty progresywnej może znajdować teoretyczne znaczenie zarówno na stronie Wikipedia, jak i również na stronach banku.
Biorąc pod uwagę praktyczne znaczenie tego pojęcia warto powiedzieć o tym, że oszczędzający klient będzie lokować środki w banku. Warto założyć to, że lokata progresywna to tak w zasadzie rodzaj depozytu bankowego. Stopa oprocentowania będzie wzrastać z pewnością w następnych miesiącach. W tym podejściu należy powiedzieć to, że założenie lokaty progresywnej w pierwszym miesiącu jest w tanie wynieść około 2%, następny to 3%. Należy mieć świadomość tego, że lokata progresywna może być ściśle powiązana z lokatą dynamiczną. W wielu sytuacjach te dwa pojęcia można używać zamiennie. Teoretyczną definicję należy sprawdzić przede wszystkim w Wikipedia. W praktycznym podejściu należy powiedzieć o tym, że lokata progresywna z terminem bankowym utożsamia się z lokatą dynamiczną. Przed zapoznaniem się z ofertą jednostki warto mieć tego świadomość. Co będzie wyróżniać lokatę progresywną? Odróżniając ją od konta oszczędnościowego lokata progresywna będzie utworzona na określony okres czasu. Ta sprawa może dotyczyć przede wszystkim lokat średnio, a także długoterminowym. Warto wspomnieć to, że oprocentowanie lokaty progresywnej na kolejne miesiące może być znane bezpośrednio przed otwarciem lokaty. Z pewnością klient, który postanowi założyć taką lokatę winien stwierdzić jakie zyski będzie mógł otrzymać. Jeśli chodzi o oprocentowanie lokaty progresywnej warto zaznaczyć to, że tak właściwie jest ono mniejsze w odniesieniu do lokaty terminowej. Niewątpliwa korzyść jaka może wynikać z lokaty progresywnej dotyczy przede wszystkim szansy wypłaty kwoty bezpośrednio przed upływem okresu umownego lokaty z posiadaniem uzyskanych odsetek. Warto mieć świadomość tego na czym polega ochrona odsetek. Jednostki banki będą stosować zasadę dotyczącą tego, że zerwanie lokaty przed upływem okresu umownego naliczy się jako każdy ukończony miesiąc. Główne minusy, które mogą występować w lokacie progresywnej to przede wszystkim niezbyt wysoki procent oprocentowania w stosunku do lokaty terminowej. Kapitalizacja odsetek może nastąpić w wielu przypadkach na sam koniec okresu umownego. Jeśli chodzi o plus, który wyróżnia lokatę progresywną to należy powiedzieć o tym, że może nastąpić wcześniejsze zerwanie lokaty bez żadnych konsekwencji. Właśnie z tego powodu bank będą oferować minimalne oprocentowanie. W praktycznym podejściu zerwanie lokaty nie należy zaliczać do niczego skutecznego.
Warto powiedzieć o tym, że lokata progresywna w wielu sytuacjach to na pewno gorszy wybór porównując ją do lokaty terminowej. Taka opcja jest dobrym wyborem dla wszystkich osób, którzy nie są pewni co do końca czasu trwania swojej lokaty.