Czy inwestycja w nieruchomości premium się opłaca?

Poradniki

Inwestycja w nieruchomości wygrywa zdecydowanie z inflacją i charakteryzuje się coraz większą różnorodnością. Standardowo rynek nieruchomości można podzielić na zwykły, dedykowany klientom z przeciętną zdolnością kredytową, a także na rynek nieruchomości premium bardzo odporny na spadki, kryzysy, ogólną koniunkturę gospodarczą. W artykule porozmawiamy o opłacalności inwestycji w nieruchomości luksusowe, kategorii premium.

Nieruchomości premium projektuje się w sposób mocno ekskluzywny dla klientów, którzy poszukują doskonałej lokalizacji, często reprezentacyjnej, a jednocześnie myślą o pokonaniu inflacji. Niektóre biura pośrednictwa kredytowego specjalizują się wyłącznie we wskazanej materii, zarządzają najmem długoterminowym, załatwiają sprawy formalne z lokatorami. Z nieruchomościami premium wiążą się też często usługi concierge, pełna asysta w codziennych, rozrywkowych, a nawet biznesowych sprawach.

Większość raportów dotyczących rynku nieruchomości luksusowych wskazuje na długoterminową, wzrostową tendencję. Wystarczy około 4-5 lat, aby rynek zyskał około 30-40% (przykłady z lat 2012-2016), ale trend dalej się utrzymuje i nie słabnie nawet w kryzysie gospodarczym notowanym w roku 2021. Klienci zainteresowani nieruchomościami premium praktycznie nigdy nie mają problemów z dostępem do kredytów hipotecznych, również promocyjnych i to grupa docelowa najbardziej doceniana przez banki detaliczne ze względu na maksymalną wypłacalność. Poza tym nieruchomość luksusowa w świetnej lokalizacji sama w sobie stanowi doskonałe zabezpieczenie transakcji. Nieruchomości premium oczywiście brakuje, bo deweloperzy stawiają bardziej na mikroapartamenty (około 20 m2), wręcz patologiczne rozmiary lokali mieszkalnych, natomiast klienci ekskluzywni poszukują maksymalnej wygody, wsparcia projektowego, usług dodatkowych, a wielu deweloperów w Polsce nie ma po prostu takiego doświadczenia, a nawet chęci rozwoju we wskazanym segmencie. Prestiżowy adres to również wartość właściwie bezcenna, chociażby z perspektywy specjalistów branżowych, pracowników, lekarzy, innych specyficznych zawodów. Najwięcej transakcji na rynku nieruchomości premium wykonuje się w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, więc tendencja dotyczy głównie największych miast w kraju.

Nie każdy nabywca nieruchomości premium decyduje się na kredyt hipoteczny, dlatego banki w tej kategorii klientów mocno schodzą ze stawek prowizji, albo zapewniają indywidualną opiekę, nawet dotyczącą doradztwa finansowego. Pozyskanie jednego klienta luksusowego to dla banku bardziej opłacalna perspektywa niż obsługa kilku klientów indywidualnych znajdujących się na granicy wydajności ekonomicznej.

Zobacz także:  Bankowość internetowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *